63. aukció
Anna Margit (1913-1991) Lenni vagy nem lenni? (Monológ), 1976
16

Anna Margit (1913-1991)

Lenni vagy nem lenni? (Monológ), 1976

Olaj, vászon, 63,5x47 cm
Jelezve hátoldalon: Anna Margit; Hátoldalon felirat: Lenni vagy nem lenni? 1976 MONOLÓG
Kikiáltási ár: 3 200 000 Ft
Becsérték: 5 000 000 - 7 000 000 Ft

Proveniencia ¦ Provenance:

¦ korábban Gerhard Weißenbach kollekciójában

Kiállítva és reprodukálva ¦ Exhibited and reproduced:

¦ Anna Margit. Szerk: Hegyi Lóránd-Anna Margit. KunstBetrieb. Dachau, 1985., katalógus: 18.

Minden felvállalt naivitása, tudatos primitivizmusa ellenére Anna Margit klasszikus festő. Munkásságának korai Bonnard-os dekorativizmusa, klasszicizáló hangulatpiktúrája, a háborús évek expresszív realizmusa, majd az álomszerű, folklórtól megihletett és a szürrealizmustól befolyásolt korszaka, a “bábus” képek hallatlanul összetett, kolorista festőisége, melyben a primitív formák feltárhatatlanul komplex lelki tartalmakat és ősi, általános érvényű szimbólumokat hordoznak, mindezek az alkotói korszakok a klasszikus és modern festészet különféle tradícióinak szubjektív interpretációját is magukba építik. Anna Margit ismeri és intellektuálisan feldolgozza e különféle tradíciókat. Primitivizmusa a modern intellektus álarca csupán. Anna Margit festészetének gondolatisága éppen azáltal jelenik meg, hogy metafizikai tartalommal telíti az egyszerű formákat. Megdöbbent kíméletlen lecsupaszítottságával, kvázi ügyetlenségével, a látszatra gyermeki naivitásával, ami mögött szigorú ítéletek, súlyos gondolati tartalmak, s még súlyosabb lelki tapasztalások rejtőznek.”

Hegyi Lóránd: Álom és valóság között – egy festőnő Közép-Európában. In: Anna Margit. Szerk: Hegyi Lóránd-Anna Margit. KunstBetrieb. Dachau, 1985.