59. aukció
Rippl-Rónai József (1861-1927) Barettsapkás Zorka (Születésnapi emlék Zorkának), 1918
169

Rippl-Rónai József (1861-1927)

Barettsapkás Zorka (Születésnapi emlék Zorkának), 1918

Pasztell, papírlemez, 52x42 cm
Jelezve hátoldalon: Születésnapi emlék kis Zorkának 1918. jan. 12. Rippl-Rónai
Kikiáltási ár: 6 000 000 Ft
Becsérték: 8 000 000 - 12 000 000 Ft

Szinte minden évben nyílik kiállítása, hajszoltan dolgozik. Művészi vonatkozásban életének utolsó évtizedét két nagy pasztellciklus fémjelzi. Fantasztikus termékenysége már 1916-tól új tápot kapott: megismerkedett Bányai Zorka színésznővel. Zorka szív alakú, keskeny és sápadt arca, melynek vonásain kifejező szemei uralkodtak, nemcsak képeket ihlető múzsának tette meg őt, de megbabonázta Rippl-Rónait, az embert is. Számtalan kép a tanúja ennek az érzelemmel átszőtt kapcsolatnak, melyek türközik Zorka hangulatváltozásait, és hol mint a Sors Asszonya jelenik meg, hogy el szenvedő és magányos kislány gyengéd vonásait ölti. A Zorka-ciklus legnagyobb részére is jellemzőek a már fentebb, Rippl-Rónai utolsó pasztellkorszakáról elmondott gondolatok.”

Bernáth Mária: Rippl-Rónai József. Gondolat Könyvkiadó, Budapest, 1976. 216.