59. aukció
Váli Dezső (1942-) Régi zsidó temető (Alkonyat után), 1984 A/84/47
79

Váli Dezső (1942-)

Régi zsidó temető (Alkonyat után), 1984 A/84/47

Olaj, farost, 60x60 cm
Jelezve jobbra lent: Váli D 84
Kikiáltási ár: 1 800 000 Ft
Becsérték: 3 000 000 - 5 000 000 Ft

¦ Váli Dezső kiállítás. Csontváry Terem, Budapest, 1985. szeptember 12. – október 4.

¦ Váli Dezső. József Attila Művelődési Központ, Budapest, 1985. november 5. – november 26.

¦ Váli Dezső: Váli. Új Mandátum Kiadó, Budapest, 1997. 73. oldal

¦ Váli Dezső – Zsidó temetők. Szerk.: Uhl Gabriella, Artchivum, Budapest, 2007. 166. kép

„Amikor Caspar David Friedrich temetőket vagy sírokat festett, akkor ugyanazt a megválaszolhatatlan egzisztenciális kérdést és ugyanazt a melankolikus hangulatot sugallta, mint a végtelen tájba merengő alakjai: valami fenséges rettenetet. … Ám mire gondolhatott Váli Dezső, amikor romániai, majd magyarországi falvak zsidó temetőit kezdte fényképezni? Fölteszem, nem másra, mint legtöbbünk: a téma szépségére, festőiségére. A temetők néha nagyon szépek tudnak lenni, a régi temetők még szebbek, az elhagyatott temetők a legszebbek. Természet és emberi mű – emlékjel – találkozása ez. … A régi zsidó temető nem sírkert, a sírkövek egymáshoz préselődnek. Jeleik nagyobb része csak a közösség tagjai számára érthető. A betűk és az ábrák így válnak széppé. Mintha egy nem ismert nyelv dallamát hallgatnánk: tudjuk, hogy értelemmel bír, de számunkra megfejtetlenek.”

In: Radnóti Sándor: A zsidó temetők korszaka. 7. In.: Váli Dezső: Zsidó temetők, Artchivum, Budapest, 2007.