60. aukció
Mednyánszky László (1852-1919) Tóparti táj napnyugtakor
15

Tóparti táj napnyugtakor

Olaj, vászon, 70x100,5 cm
Jelezve jobbra lent: Mednyánszky, illetve töredékes ajánlás
Kikiáltási ár: 7 000 000 Ft
Becsérték: 10 000 000 - 15 000 000 Ft

1907. január 9., Beczkó

Megfigyeltem a hóhatásokat nappal, este és éjjel. Sokkal nyugodtabb és lágyabb, mint amint én csináltam és talán látni véltem. Különösen hihetetlenül nyugodtan hat minden, még a leghatározottabb sötét is. A hó lapályának árnyalatait különösen szürke vagy ködös időben figyeltem meg. A levegő és a háttér meleg, a hó elől kissé hideg, de van valami fluktuáló, világító, úgyszólván a felület alatt rejtőző tűz. Ezt csak technikai eszközökkel, optikai csalódásokkal lehet visszaadni. A borús vagy hideg napokon a hó sohasem hideg, sőt a félárnyékok is többnyire kissé meleges szürkét mutatnak fel. A téli tájak fő jellege a nyugalom. Egy egyszerűsítő skála mint nagy sima tónus folyik végig. A fákon és gallyakon fekvő hó jóval sötétebb, mint a többé-kevésbé vízszintes, sík hó. Technikailag fontos, hogy hótájak lehetőleg tiszta vászonra legyenek festve. Főleg a levegő és a masszák nyugodt hatására kell súlyt fektetni.

Részlet Mednyánszky László naplójából

42

Őszi erdő

Kikiáltási ár: 1 500 000 Ft
188

Őszi erdő

Kikiáltási ár: 1 500 000 Ft