Kortárs aukció 2019
Tolvaly Ernő (1947-2008) Geometria I. 1987
75

Tolvaly Ernő (1947-2008)

Geometria I. 1987

Olaj, vászon, 155x185 cm
Jelezve jobbra lent: Tolvaly Ernő; Vakrámán: 7. Geometria I.
Kikiáltási ár: 1 400 000 Ft
Becsérték: 2 000 000 - 2 500 000 Ft

Kernstok Terem, Tatabánya, 1988

Tolvaly Ernő: Paravánok, Szombathelyi Képtár, 1997

Tolvaly Ernő: Paravánok 1986-1988. Pécsi Galéria-M21, 2007

Tolvaly Ernő Retrospektív kiállítás, Pécsi Galéria-M21, 2014

Kiállítva és reprodukálva:

Tolvaly Ernő. Csodálatos rendszer.

Ludwig Múzeum, Budapest, 2014. szeptember 19. – november 30., 195.

Paravánok, 1986−1988 vászon, vegyes technika, különböző méretek „Átlátszó alapozatlan fehér vászonra festett, a „kép” (reprodukció) alakját ismétlő rusztikus, érzéki felületek különböző anyagokkal „festve”: homok, márványpor, színtelen lakk, ragasztó, kilós és tubusos olajfestékek, falfestékek stb. A képek egyes részein a vászon érintetlen marad; átlátszó. Egyes részek hátulról vannak festve, a két réteg közötti finom térbeliséget, téri különbséget a „középen” lévő textilfestékkel megszínezett vászon hangsúlyozza. Bizonyos képek tükröt, tükröződést mutató színes fotókkal vannak kiegészítve”. (1988) „Igen, a szögletes formák miatt valóban absztrakt képeknek tűnnek, hiszen nem ábrázolnak figurákat és semmi tárgyszerű vagy természetelvű modellálást. A kis részek pedig minden olyan festészeti jelenséget felvonultatnak, ami az absztrakt festményeket jellemzi, mégsem absztrakciók, egyik munka sem absztrakt, inkább viscerális − használjuk ezt a szót a zsigeri helyett, ha már az elvont helyett az absztraktot használtuk. Ami természetelvű rajtuk, az nem modelláció, hanem a természet maga: kő, homok, kávé, bor, márványpor, növényi magvak, üvegcserepek, rongydarabok stb.” (2008)

Tolvaly Ernő