75. tavaszi aukció
Rippl-Rónai József, önarckép
104

Rippl-Rónai József (1861-1927)

Önarckép csúcsos kalapban, 1905

Olaj, papírlemez, 67 x 50 cm
Jelezve balra fent: Rónai 05
Kikiáltási ár: 36 000 000 Ft
Becsérték: 60 000 000 - 80 000 000 Ft

FELTEHETŐEN KIÁLLÍTVA:
¦ Ernst Múzeum kiállításai: Ernst Múzeum 100. kiállítása, Rippl-Rónai József emlékkiállítása. 1928. december, kat.: 243. (feltehetően hibás dátummal)
¦ Rippl-Rónai műveinek aukciókatalógusa. Könyves Kálmán Szalon, 1906. kat.: 9. (Önarckép, olajfestmény)
¦ Rippl-Rónai József Kaposvári gyűjteményes kiállításának katalógusa. 1905. december – 1906. január 2.

„Rippl-Rónai életművében is hangsúlyos szerepet játszanak az önarcképek. Gazdag munkásságát számtalan kiállításon mutatta be, melyek közül alig találunk olyat, amelyen ne szerepeltek volna önarcképek. Rippl-Rónai a pályája elején jóval kevesebb önarcképet festett, mint az 1910-es évek második felétől kezdve. Eleinte főleg olaj és tus, a későbbiekben pedig pasztell önportrék sokasága született, melyeknek köszönhetően egy teljes önéletrajz tárul elénk. Képeit időrendben nézve megfigyelhetjük a művész technikai fejlődésén keresztül arcának, személyiségének és érzelmi világának a változását is. Tárgyszerűséggel, humorral, időnként öngúnnyal ábrázolta önmagát.”