13. aukció
Bornemisza Géza, Párizs, fauvizmus, Matisse-tanítvány
7

Bornemisza Géza (1884-1966)

Párizsi külváros (Külvárosi utcarészlet), 1911

Olaj, vászon, 55 x 60,5 cm
Jelezve jobbra lent: Bornemisza Géza 1911
Kikiáltási ár: 3 800 000 Ft
Becsérték: 5 000 000 - 8 000 000 Ft

PROVENIENCIA:
¦ egykor Dr. Görgényi Frigyes tulajdonában

AUKCIONÁLVA:
¦ Almásy, Grünberger, Réthi, Rutz és Szilárd Mű- és Régiségkereskedelmi Vállalat (v. Ernst Múzeum), IX. Művészeti Aukció. Budapest, 1948. október, kat.: 913. (Külvárosi utcarészlet)
¦ BÁV 38. Művészeti Képaukció. Budapest, 1975. december, kat.: 23. (Párizsi külváros)

„1908-ban Perlrottal együtt, az ekkor már igazi mesternek számító, ám még csak 39 éves Henri Matisse frissen megnyílt magániskolájához csatlakoztak tíz másik, főként amerikai művésznövendékkel együtt. (…) Matisse 1909-ben kiadott bizonyítványában a következőket írta: »Én, alulírott bizonyítom, hogy Bornemisza Géza úr – aki mint tanítványom dolgozott műtermemben a múlt évben és az idén – kitűnt munkájának komolyságával és művészi tehetségével. Ennek igazolásául adom ezt a bizonyítványt. Henri Matisse, Paris, 1909. április 20.«” (Részlet Rum Attila tanulmányából)